Szkoła wspinania 'W Pionie'

Karta Młodego Warszawiaka i Karta Warszawiaka

Szkolenia wysokościowe - informacje ogólne dla początkujących

Przedstawiamy kilka informacji dla osób, które chcą rozpocząć prace związane z przebywaniem na wysokości.

Prace na wysokości są pracami o podwyższonym ryzyku i wiążą się ze stałym zagrożeniem upadku z wysokości. Aby wykonywać takie prace bezpiecznie należy odznaczać się dobrym stanem zdrowia oraz nie posiadać lęku wysokości. Należy również przejść odpowiednie szkolenia techniczne, zrobić badania u lekarza oraz właściwie się ubezpieczyć.

Mając pierwszy raz do czynienia z wysokością lepiej wybierać prace łatwiejsze takie jak prace na płaskich i lekko skośnych dachach, prace na drabinach lub rusztowaniach. Techniki zabezpieczeń przed upadkiem są tam prostsze a same stanowiska pracy wygodniejsze.

Prace, które wiążą się ze zjazdem lub podejściem po linie są pracami wymagającymi dłuższego treningu, większego doświadczenia oraz większej sprawności fizycznej. Są to prace nazywane pracami dostępu linowego i umożliwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Na przykład by myć czy malować elewację budynku należy zjechać jego ścianą na linach w specjalnym siedzisku tzw. ławeczce. Dostęp linowy wiąże się z trudniejszymi pracami wykonywanymi również na konstrukcjach kratowych takich jak wieże telekomunikacyjne GSM.

Tego typu prace należy rozpoczynać mając już określony staż wysokościowy i najlepiej pod okiem osoby bardziej doświadczonej.

Zgodnie z polskim prawem pracując już powyżej 2 metrów nad ziemią lub podłogą należy stosować środki chroniące przed upadkiem z wysokości.

Sprawa odpowiedniego wyszkolenia oraz stosowania właściwego sprzętu zabezpieczającego przez osobę wykonującą pracę na wysokości wiąże się bezpośrednio z odpowiedzialnością prawną właściciela firmy, właściciela obiektu i zleceniodawcy.

Każdy pracujący na wysokości powinien przechodzić regularne badania lekarskie u lekarza medycyny pracy. Obowiązkowe są szkolenia BHP wstępne i okresowe na stanowiskach pracy w zakresie zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości. Instruktaż stanowiskowy BHP w pracach szczególnie niebezpiecznych powinien być powtarzany każdego roku.

Jeżeli jesteś osobą indywidualną i chcesz rozpocząć prace wysokościowe najpierw zorientuj się w możliwościach dostania pracy, następnie zrób badania lekarskie i zgłoś się do nas.

Jako firma jesteśmy zarejestrowani w Urzędzie Pracy w Warszawie. Jeżeli jesteś bezrobotnym jest możliwość odbycia kursu w ramach programu, w którym szkolenie sfinansuje UP. Informacje szczegółowe uzyskasz w swoim Urzędzie Pracy w rejonie.

Szkolenia przeprowadzamy dla minimum 4-osobowych grup. Dołączymy cię do jakiejś szkolonej firmy. W trakcie szkolenia zapewniamy cały sprzęt do ćwiczeń.

Dodatkowe informacje: Stefan Stefanski 0 601 24 29 23 lub bhp@wpionie.pl