Szkoła wspinania 'W Pionie'

Karta Młodego Warszawiaka i Karta Warszawiaka

Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej

Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej przeznaczony jest dla turystów górskich, którzy chcą poznać zasady bezpiecznego poruszania się po górach w warunkach zimowych. Miejscem szkolenia są Tatry Zachodnie i Wysokie.

Kurs ten przygotowuje do turystyki tatrzańskiej w warunkach zimowych.

W trakcie kursu uczestnicy przechodzą gruntowne szkolenie w zakresie poruszania się w rakach z czekanem w terenie śnieżnym i tzw. mikstowym – skała, trawy i śnieg, który nie ma jednak charakteru typowo wspinaczkowego.Od zeszłego roku w programie kursu jest chodzenie w rakietach śnieżnych.

Nie jest wymagane od uczestników jakiekolwiek doświadczenie wspinaczkowe. Na kursie przydaje się raczej nienajgorsza kondycja. W programie zajęć jest wejście na kilka szczytów i przełęczy. Jeśli tylko warunki pozwalają wchodzimy na Giewont, robimy trawers Czerwonych Wierchów, korzystając z kolejki na Kasprowy Wierch zdobywamy Świnicę. Aby bezpiecznie poruszać się w terenie górskim należy poznać również podstawowe zasady bezpiecznej strategii i taktyki działania w górach.
Konieczne jest też podstawowe szkolenie lawinowe. Każdego uczestnika wyposażamy w zestaw lawinowy, czyli detektor lawinowy, łopatę i sondę amerykańskiej firmy BCA. Dodatkowo przeprowadzamy zajęcia z metod zachowania się i asekuracji na lodowcu w wymiarze podstawowym. Nie jest to jednak kurs lodowcowy i nabyta wiedza nie wystarcza do bezpiecznego poruszania się po alpejskich lodowcach. Zajęcia praktyczne uzupełniane są wykładami, które przeprowadzamy wieczorami w naszej bazie.
Dla grup zorganizowanych jest możliwość przeprowadzenia całego kursu w Alpach w okresie letnim.

Baza szkoły u podnóża Tatr. W trakcie trwania kursu korzystamy z naszej bazy, która mieści się w Kirach nr 5 u wylotu doliny Kościeliskiej. Jest to góralska, drewniana chałupa  z 2 i 3-osobowymi pokojami z łazienkami (zdjęcia obok). Do naszej dyspozycji jest kuchnia oraz miejsca parkingowe przed domem.


Zimowe kursy turystyki wysokogórskiej trwają    4 dni i są prowadzone w okresie od początku grudnia do końca kwietnia. Każdy turnus rozpoczyna się w czwartek w południe i kończy w niedzielę po południu. 

Zajęcia prowadzone są w grupach maksymalnie 6-osobowych. Sprzęt asekuracyjny, raki, czekan, rakiety śnieżne firmy TSL, detektor lawinowy, łopatę, sondę zapewnia nasza szkoła.

 

Uczestnicy kursu zobowiązani są przesłać formularz zgłoszeniowy oraz dokonać wpłaty zaliczki na kurs. W przypadku wieku poniżej 18 lat konieczna jest zgoda pisemna rodziców - druk do pobrania w zakładce rezerwacja.
Ponadto należy posiadać kompletne wyposażenie wg listy.

OSOBY ZAINTERESOWANE UCZESTNICTWEM W KURSIE PROSIMY O KONTAKT MAILOWY. PRZEŚLEMY WTEDY SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZAPISANIA SIĘ, DOJAZDU NA MIEJSCE, NOCLEGÓW. TERMINY I CENY ZNAJDZIECIE W ODPOWIEDNICH ZAKLADKACH NA STRONIE.

Formularz zgłoszeniowy

Program kursu:
1. Zimowe zagrożenia w górach. Postępowanie w terenie zagrożonym lawinami.
2. Strategia i taktyka turystyki zimowej w terenie górskim.
3. Wiązanie się liną, asekuracja lotna i zakładanie stanowisk w śniegu, asekuracja poprzez ciało, zjazd w kluczu i półwyblince.

4. Podstawowe techniki posługiwania się liną.
4. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem w terenie śnieżnym i mikstowym. Hamowanie czekanem.
5.Metody wiązania się na lodowcu, podstawowa technika wychodzenia ze szczeliny (jako wstęp do kursu lodowcowego) .
6.Obsługa zestawu lawinowego (detektor, łopata, sonda).
                                                                                                                                              

7. Techniki chodzenia w rakietach snieżnych.



Konieczne wyposażenie uczestnika:
1. ciepła odzież polarowa, dodatkowe skarpety, 2 czapki(w tym jedna cieplejsza np. kominiarka), minimum 2 pary rękawic,
2. odzież przeciwdeszczowa(przeciwwiatrowa) typu gore-tex (góra i dół), stuptuty (koniecznie),
3. buty górskie ze sztywną podeszwą (dobrze jeśli mają ranty na raki),
4. plecak (30 -50 l.),
5. okulary przeciwsłoneczne (zalecamy posiadanie również gogli),
6. krem przeciwsłoneczny z filtrem UV, pomadka,
7. latarka czołowa tzw. czołówka z zapasem baterii,
8. termos metalowy (najlepiej 0,5-0,75 l),
9. kijki teleskopowe z dużymi talerzykami na głęboki śnieg,
10. apteczka, folia NRC i scyzoryk
11. dowód osobisty i polisę ubezpieczeniową, wskazane jest posiadanie komórki,
12. mapa i kompas.